Previous Frame Next Frame

Niezapominajka

 

 

W sąsiedztwie "Garncarskiej Wioski" i "Rajskiego Ogrodu" w Kamionce k/Nidzicy stoi domek drewniany - NIEZAPOMINAJKA.

Od 4 maja 2013 roku jest  to CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ dzieci i młodzieży. Zgodnie z zasadą Janusza Korczaka "Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało", będą tutaj prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży rozwijające ich pasje i zainteresowania. Zajęcia, które będą wymagały współdziałania z kolegami, przyjaciółmi, rodzeństwem, rodzicami, dziadkami.

Dom nazwany został NIEZAPOMINAJKA - jako odniesienie do pocztówek - "niezapominajek" Janusza Korczaka.

NIEZAPOMINAJKA jest również siedzibą Nidzickiego Funduszu Lokalnego, który od 17 lat wspiera inicjatywy edukacyjne młodzieży.

Dom powstał dzięki wsparciu wielu osób i instytucji. Sponsorami NIEZAPOMINAJKI są:

  • Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
  • Bank Spółdzielczy w Nidzicy
  • Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce - Program Lokalne Partnerstwa PAFW
  • Firma DREHABUD z Nidzicy
  • Firma ISOROC z Nidzicy
  • Program PROW LEADER
  • Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA
  • Centrum Doradcze Programów Pomocowych w Nidzicy

Uroczyste otwarcie Niezapominajki

4 maja w Garncarskiej Wiosce w Kamionce odbyło się uroczyste otwarcie domu Dzieci i Młodzieży” Niezapominajka”.  Jest to inicjatywa  edukacyjna oparta na kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży.  W „ Niezapominajce” będą prowadzone warsztaty i zajęcia mające na celu rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży.

 

Projekt dofinansowano ze środków C.S. Mott Foundation w ramach programu V4 Community Foundation Maturity Program.  Sponsorami „ Niezapominajki” są „ Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej,  Akademia Rozwoju  Filantropii w Polsce- Program Partnerstwa PAFW, Bank Spółdzielczy,  firma Dreahbud z Nidzicy,  firma Isoroc z Nidzicy, Program PROW LEADER, Fundacja NIDA, Centrum Doradcze Programów Pomocowych.

Na terenie Garncarskiej Wioski i Domu Pracy Twórczej Dzieci i Młodzieży- Nidzicki Fundusz Lokalny z Fundacją Nida przygotowali szeroką ofertę warsztatów dla dzieci , młodzieży a nawet dorosłych.  

W tym wyjątkowym dniu zorganizowano między innymi:  warsztaty plastyczne pod kierunkiem Magdaleny Łączkowskiej i Aleksandry Czajki  na których można było nauczyć się posługiwać akwarelą odbyły się również warsztaty ceramiczne pod czujnymi okiem Elżbiety Bonkowskiej i Izy Roguszczak dzięki którym można było stworzyć własnoręczne przedmioty z gliny,   kolejnym  punktem programu  były warsztaty teatralne pod kierownictwem  Ewy Letki i Katarzyny Podbielskiej  na których zapoznano się z nauką tworzenia pacynek i marionetek, można było również poznać tajniki projektowania ogrodu według zasad Feng Shui dzięki uprzejmości Magdaleny Markiewicz .Przygotowywano również rabaty terapeutycznych  prowadzone przez Zofię Wojciechowską , pobierano także nauki w układaniu kompozycji kwiatowych, które prowadziła Anna Lewikowska. Natomiast jak wykorzystać dary natury w pielęgnacji urody opowiedziała Marta Złotucha , a warsztaty rzemiosła kowalskiego poprowadził Kazimierz Łapa.  Stypendyści Nidzickiego Funduszu Lokalnego  pod kierownictwem Justyny Kowalczyk i Ewy Sutkowskiej prowadzili gry i zabawy edukacyjne.

Po  zakończeniu warsztatów i jarmarku w Jarzębinowym Teatrze odbył się koncert gdzie mogliśmy podziwiać wykonawców takich jak: Magdę Umer, Jarosława Chojnackiego, Marka Kaszubskiego i zespół Kreolia

 

Partnerzy:                           

 Projekt: artformat.pl / Wykonanie: virtualmedia.pl