Previous Frame Next Frame

V4 2016

Najważniejszym wyzwaniem  Nidzickiego Funduszu Lokalnego  jest  rozwój kapitału społecznego, oznaczającego trwałe relacje między mieszkańcami oraz  darczyńcami,  którzy w sposób świadomy i systemowy wspierają działania Funduszu.  W ramach projektu „Stypendia z Natury” chcemy włączyć do stałej współpracy nową grupę społeczną - Ogrodników, która dotychczas nie występuje w takiej formule w żadnym funduszu lokalnym. Przyczyni się to do trwałej poprawy stabilności organizacyjnej i finansowej Funduszu, poprzez zwiększenie kapitału społecznego oraz zapewni możliwość długotrwałego wspierania edukacji, rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży. Jest to najważniejsza zmiana, jaką dzięki temu projektowi chcemy osiągnąć.  W wyniku realizacji projektu, na stałe zwiększymy grono nowych Darczyńców indywidualnych – ogrodników, właścicieli przedsiębiorstw ogrodniczych, właścicieli szkółek leśnych, projektantów zieleni. Będzie to nowa jakość i wartość w budowaniu kapitału społecznego Funduszu, która będzie mogła być także multiplikowana przez inne fundusze w Polsce oraz w innych krajach. Fundusz Lokalny w Nidzicy podzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie z innymi funduszami lokalnymi.   

Inspiracją do realizacji projektu „Stypendia z Natury” jest pokazowy „Rajski Ogród” , który sąsiaduje z siedzibą Nidzickiego Funduszu Lokalnego Niezapominajką oraz  dotychczasowa współpraca z lokalną szkółką roślin i  Centrum  ogrodniczym Pana Sławomira Orzechowskiego. Partnerzy – szkółka i centrum, urządzili dotychczas zakątek leśny w Rajskim Ogrodzie i rabatę z niezapominajkami wokół siedziby funduszu.  Uczestniczą także w wydarzeniach Funduszu, przekazują rośliny na aukcje charytatywne. Chcemy te doświadczenie rozwinąć w stałe, systemowe wsparcie poprzez zaproszenie do projektu, przedstawicieli sektora ogrodniczego z całej Polski, w celu osiągnięcia zaplanowanej zmiany w społeczności.

W celu osiągnięcia zaplanowanych zmian, konieczne jest przeprowadzenie w okresie realizacji projektu, kilku komplementarnych działań.  Będzie to przygotowanie i włączenie do współpracy  nowej grupy wolontariuszy i zbudowanie trwałych relacji z nową grupą Darczyńców. W tym celu odbędą się cykliczne wydarzenia charytatywne, które zintegrują Darczyńców – Ogrodników i  zbudują wizerunek oraz markę Funduszu: „Majówka z Funduszem” połączona z wystawą ogrodniczą oraz  koncertem słowno -muzycznym „Pamiętajmy o Ogrodach” . Wydarzenia te staną się dorocznymi wydarzeniami Funduszu Lokalnego, promującymi filantropię, wolontariat, społeczne zaangażowanie biznesu i dobroczynność oraz ekologię.

 

Aktualne projekty:                            

 Strona dofinansowana ze środków C.S. Mott Foundation w ramach V4 Community Foundation Maturity Program
Projekt: artformat.pl / Wykonanie: virtualmedia.pl